Başkonsolos M. Türker Ari'nın Kurban Bayramı Mesajı

Stuttgart Başkonsolosluğu 12.11.2010


Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde bulunan değerli Türk insanı;

Geçmişten günümüze, içerisinde pek çok güzellikleri ve nice hikmetleri barındıran Kurban Bayramıyla bir kez daha buluşacak olmanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız.

Dini Bayramlarımız, toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlamaktadır. Sevgi, kardeşlik, paylaşma ve dayanışma gibi insani değerlerimizin pekişmesine, bu değerleri yeniden kazanmamıza, toplumda barış ve huzur ortamının yaygınlaşmasına vesile olan müstesna zaman dilimleri Bayramlarımız, insanımıza gündelik hayatın yoğun koşuşturması içinde, kısır çekişmelerden, anlamsız kırgınlıklardan uzaklaşmasına, akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendirmesine imkân sağlayan özel günlerdir.


Bayramlarda, başta aile büyüklerimiz olmak üzere bütün yakınlarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı, hasta ve kimsesizleri ziyaret etmeliyiz. Bu kaynaşma ve paylaşma gününde, hiç kimseyi bu Bayram coşkusunun dışında bırakmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü Bayram, toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşıldığı oranda Bayram olma özelliği kazanacaktır. Türk insanının geleneksel olarak bu coşkuyu mümkün olduğu kadar geniş çevresiyle paylaşması hepimiz için ayrı bir mutluluk kaynağıdır.

Bayramlar ayrıca, milli kültürümüzü ve geleneklerimizi içinde yaşadığımız Alman toplumuna tanıtma bakımından bir ilave bir imkân tanımaktadır. Bu imkânı iyi bir şekilde kullanmalı, dostluk bağlarımızı geliştirmeliyiz. Bu süreçte, Türk insanının kurmuş olduğu sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü müşahede etmekteyim.

Başkonsolosluk olarak, özellikle eğitim alanında Türk sivil toplum örgütleri ve Alman makamlarıyla yapmakta olduğumuz çalışmaların yeni bir boyut kazandığını, önümüzdeki dönemde de insanımızla el ele vererek, geleceğimiz olan çocuklarımız için eğitim alanındaki faaliyetlerimizi sürdüreceğimizi bu vesileyle belirtmek isterim.

Görev bölgemizdeki tüm Türk insanının Kurban Bayramını tebrik ederken, dayanışma ve kaynaşma ruhuyla barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını dilerim.

Selam ve saygılarımla,

M. Türker ARI
T.C. Stuttgart Başkonsolosu

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)
1.1.2020 Yılbaşı Tatili
6.1.2020 AFC Resmi Tatili - (3 Kutsal Kral)
10.4.2020 AFC Resmi Tatili - Paskalya
13.4.2020 AFC Resmi Tatili - Paskalya
1.5.2020 İşçi Bayramı
21.5.2020 AFC Resmi Tatili - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
1.6.2020 AFC Resmi Tatili - Küçük Paskalya
11.6.2020 AFC Resmi Tatili - Yortu Bayramı
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 AFC Resmi Tatili-1. Noel Günü