Başkonsolosun Mesajı

Kıymetli vatandaşlarım,

Sitemizin Değerli Ziyaretçileri,

Başkonsolosluğumuzun sitesine hoşgeldiniz!

Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolosluğu, başta tarihi, kültürel ve endüstriyel alanlar olmak üzere, Almanya’nın her alanda öndegelen eyaletlerinden biri olan Baden-Württemberg’in Stuttgart veTübingen Valilikleri’nden oluşan Württemberg kesiminde hizmetlerini sürdürmektedir. Görev bölgemizde 300 bin civarında vatandaşımız ve Türk kökenli Alman vatandaşı yaşamaktadır.

Türkiye ile Almanya arasındaki tarihi temellere dayalı dostluk ve işbirliği, başta siyasi, ekonomik ve kültürel alanlar olmak üzere her alanda hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Türk-Alman Dostluğu, 1960’lı yıllardan itibaren Türkiye’den Almanya’ya yönelik işgücü göçünün başlamasıyla çok anlamlı bir boyut kazanmıştır. İki ülke arasındaki güçlü ve derin bağın bugün belki de en önemli bileşeni, günümüzde sayıları 3 milyonu aşan Türkler ve Türk kökenli Alman vatandaşlarıdır.

50 yılı aşkın bir süre önce işçi olarak Almanya’ya gelen Türklerin, tüm Almanya sathında olduğu gibi Baden-Württemberg eyaletinde de Alman ekonomisine önemli katkılarda bulunduklarını, ayrıca zaman içinde iş hayatında başarılı olan Türklerin son yıllarda Alman ekonomisine dinamizm kazandırdığını görmek bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir. Aynı takdiri, Almanya’nın sosyal, kültürel ve bilimsel yaşamına çok önemli katkılarda bulunan ve Almanya’yı uluslararası çapta temsil eden sporcularımız, sanatçılarımız ve bilim adamlarımız için de ifade etmek gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın ve Türk kökenli Alman vatandaşlarının, kendi kültürel değer ve kimliklerini koruyarak, içinde yaşadıkları toplumda etkin ve saygın yerlere gelmelerinin, yaşadıkları toplumun siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına aktif biçimde katılmalarının, esasen Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin daha da ilerlemesine katkıda bulunacağı inancını taşıyorum.

Görev bölgemizdeki vatandaşlarımızın birlik ve dayanışma içinde hak ve menfaatlerinin korunması,vatandaşlarımıza ve ülkemiz kökenli insanlarımıza etkin ve verimli bir şekilde konsolosluk hizmetleri sunulması, görev bölgemizdeki insanlarımızın toplumsal yaşamın her alanında hak ettikleri yeri almaları için çalışmalar yapılması ve toplumumuz içinde birlik ve beraberlik anlayışının güçlendirilmesi öncelikli görev ve hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Bu hedeflere ulaşmak için hem görev bölgemizde yerleşik derneklerimizle ve sivil toplum kuruluşlarımızla hem deyerel Alman makamlarıyla, önceden olduğu üzere gelecekte de yakın bir dayanışma ve işbirliği içinde hareket edeceğiz. Bu yöndeki çalışmalarımızda sizlerin dedesteğini, katkılarını ve önerilerini almak beni ve çalışma arkadaşlarımı ziyadesiyle mutlu edecektir.

Kıymetli Vatandaşlarım,

Başkonsolosluğumuzun sadece resmi işlemler yapılan bir bina olmadığını, aynı zamanda hepimizi biraraya getiren ve kaynaştıran ortak evimiz olduğunu dikkatinize sunmak istiyorum. Konsolosluk birimlerinin yanı sıra Başkonsolosluğumuz bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim Ataşeliğimiz, Din Hizmetleri Ataşeliğimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğimiz ile Ticaret Ataşeliğimiz de görevleriyle bağlantılı olarak sizlere kapsamlı hizmet sunmaya hazırdırlar.

Devletimizin, konsolosluk hizmetlerinin sizlere teknolojik imkanlardan da yararlanılarak daha hızlı veetkin şekilde sunulması hedefi doğrultusunda Dışişleri Bakanlığımızca geliştirilen Konsolosluk internet sitesi kullanımınıza sunulmuş bulunmaktadır. Konsolosluk işlemleriyle ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı olarak yer aldığı www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden ulaşılan bu site ayrıca, bazı işlemlerin konsolosluklara gitmeksizin posta yoluyla da yapılmasına imkan vermektedir. Bu nedenle, Konsolosluk sitemizi etkin şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hizmetlerimizin daha da geliştirilmesi amacıyla, yapıcı eleştiri ve önerilerinize her zaman açık olduğumuzu da belirtmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle siz kıymetli vatandaşlarımı ve sitemizi ziyaret eden herkesi sevgiyle selamlar, şahsım ve tüm Başkonsolosluk çalışanları adına sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.Ahmet AKINTI                                                                                                                                                                                                     

Başkonsolos 

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00

25.12.2017 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2017 Dini Tatil-2. Noel Günü
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil- Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil- Paskalya
1.5.2018 İşçi Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil-Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil-Küçük Paskalya
31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
15.6.2018 Ramazan Bayramı 1. günü
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. günü
3.10.2018 Doğu ve Batı Almanya'nın Birleşmesi
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
31.10.2018 Dini Tatil- Reformasyon Günü
1.11.2018 Dini Tatil
25.12.2018 Dini Tatil-1. Noel günü
26.12.2018 Dini Tatil-2. Noel günü