T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Türker Arı’nın 24 Kasım Öretmenler Günü Konuşması T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu Konutu’nda Verilen Resepsiyon

M. Türker ARI 24.11.2011

Görev Bölgemiz Württemberg’de hizmet veren Değerli Öğretmeler,


Sevgili Konuklar,


 


Van Erciş depreminde hayatını kaybeden 75 öğretmeni minnet ve rahmetle andığımızı belirterek sözlerime beslemek itiyorum.


24 Kasım, Büyük Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği tarihtir. 83. Yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle Başöğretmen Atatürk’ü ve ebediyete intikal etmiş tüm değerli öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hepinize hoş geldiniz demek istiyorum.


 


Bugünde bizi yalnız bırakmayan Alman eğitim yetkililerini ve dostlarımızı aramızda görmekten hepimizin büyük mutluluk duyduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.


 


Öğretmenlerimiz, bir ışık hüzmesinin üçgen bir prizmadan geçerek renk tayfları oluşturması, paha biçilmez bir halının ilmik ilmik örülmesi gibi; bilgi, görgü, dil ve kültürümüzü emsalsiz bir dokuda işleyen ve işlediği her bir dokuya ayrı renkleri aynı incelik ve hassasiyetle alın teri, göz nuru ile değerlendirmektedir. Görev bölgemizdeki okullarda bizzat yapmış olduğum temaslarda, bu çabalarınızı görmekte ve takdir etmekteyim.    


 


Öğretmenliğin kutsiyeti, çağlardan beri tartışılmaz ve kabul görmüş bir görüştür.  Ona bu değeri veren, tüm mesleklerin temelinde bir öğretmenin yer alması gerçeğidir. Yurt dışında öğretmen olmak, görevinize yeni ve çağdaş vizyonlar yükleyerek üzerinize düşen sorumlulukları iki katına çıkarmaktadır. 


 


Avrupa’nın en yoğun Türk nüfusu barındıran bölgelerinden birinde çalışmak ve Türk çocuklarına, ana vatanlarından binlerce kilometre uzakta kendi kimliklerini unutturmadan, çağdaş değerlere sahip olmanın ne anlama geldiğini öğretmek, şüphesiz onur verici bir görevdir. Öğrencilere bu bilinçle aynı zamanda bir Avrupalı nasıl olacaklarını kavratmak, belki de bugüne kadar üstlenmiş olduğunuz sorumluluklar bakımından mesleğinize farklı bir pencereden bakma, tecrübelerinize yenilerini katma imkânını sizlere sunmaktadır.


 


Böylece, öğretmenliğin yanısıra sizden beklenen sorumluluklar da artmakta, beklentiler de aynı ölçüde yükselmektedir. 


 


Bu izlenimlerimin geçerliliğini, gerek Türk gerekse Alman toplumu ile yapmış olduğum istişarelerden açıkça olarak görebiliyorum. Biliyorum ki, sizler bu bilinçle bulunduğunuz bölgelerde, gerek Alman toplumu, gerek Alman makamları ve gerekse Türk toplumu ile sıkı bağlantılar kurarak; ülkemizin Avrupa’ya yansıyan çağdaş ve aydınlık yüzünü temsil görevinizi yürütmeye devam ediyorsunuz.


 


Çocukluğumuzdan beri, hepimiz hal ve hareketlerimizi giyim şeklimizi kimi zaman konuşma şeklimizi bile, sevdiğimiz öğretmenlerimize benzetmişizdir.


 


Bunu düşündüğümüzde önlerinde tek bir “Türk öğretmen” modeli olan sizleri, öğrencilerinizin belleklerine nasıl kaydettiklerinin ne kadar önemli olduğunu hiçbir zaman unutmamanız gerekir.


 


Türkiye olarak, Avrupa’daki Türklerin iyi eğitimli olmalarını istiyoruz. Her alanda aktif ve katılımcı olmalarını arzu ediyoruz. Türk insanının eğitiminde, ifa ettiğiniz görevin bilincinde olmanız beni ayrıca memnun etmektedir. İnsanımızın yerel makamlarla ilişkilerini geliştirmeleri, okul müdürleriyle temas etmeleri, veli akşamlarına katılmaları, çocuklarının eğitimleriyle yakından ilgilenmeleri yolunda teşvike ihtiyaçları bulunmaktadır.


 


Başkonsolosluk olarak, Türk insanı arasında hiçbir ayrım yapmadığımızı, masum insanların katline neden olan terör faaliyetlerini gerçekleştirenler, bunlara yardım ve yataklık edenler, Devletimizin birliği, düzeni ve toplumun beraberliğine kastedenler hariç olmak üzere, görüşleri, düşünceleri ve benzeri tutumları nedeniyle bir birlerinden farklılık gösteren tüm Türk insanını kucakladığımızı, farklılıkları ülkemizin ve toplumumuzun zenginliği olarak gördüğümüzü bilmenizi istiyorum. Sizlerin de aynı tutum içinde olmanızı, birleştirici ve bütünleştirici olmanızı diliyorum.

 


Bu bilinçle nice başarılı faaliyetlerin ve beraberinde güzel günlerin sizlerle olması dileğiyle 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü içtenlikle kutluyor, esenlikler sunuyorum.
  


Bu bilinçle nice başarılı faaliyetlerin ve beraberinde güzel günlerin sizlerle olması dileğiyle 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü içtenlikle kutluyor, esenlikler sunuyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 AFC Resmi Tatili - (3 Kutsal Kral)
2.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
5.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 AFC Resmi Tatili - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 AFC Resmi Tatili - Küçük Paskalya
3.6.2021 AFC Resmi Tatili - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 AFC Resmi Tatili - Azizler Yortusu