15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

M. Erkan Öner 17.07.2020
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Kıymetli Temsilcileri,
Değerli basın mensupları,
Kıymetli misafirlerimiz,

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma töreni münasebetiyle düzenlediğimiz etkinliğimize hoşgeldiniz.

FETÖ terör örgütü tarafından planlanan, örgütün ordumuzun içine sızdırılmış mensupları tarafından gerçekleştirilen, 251 vatandaşımızın şehit olmasına ve iki binden fazla vatandaşımızın yaralanmasına neden olan 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden dört yıl geçmiştir.

Bugün burada, 15 Temmuz günü, ülkemiz ve demokrasimiz için şehit düşen vatandaşlarımızı ve yaralanan kahraman gazilerimizi anmak, hatıralarını yaşatmak ve onlara minnettarlığımızı ifade etmek için toplanmış bulunuyoruz. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları Cennet, ruhları şad olsun. Tüm şerefli gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyoruz.

15 Temmuz, FETÖ terör örgütünün devletimize yönelik yarattığı büyük tehdidi ortaya koymuştur. Bu tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, şüphesiz kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan kahraman Türk milletine aittir.

Varlığıyla iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, kahraman Atalarımız 97 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde nice fedakarlıklarla, inançla ve elbirliğiyle işgalci güçlere karşı gerçek bir kurtuluş mücadelesinin ardından zaferle kurdular.

Şanlı tarihimiz yolumuzu aydınlatan ışıktır. 15 Temmuz gecesi de Türk milleti, şanlı tarihinden aldığı güçle, başkalarının maşası olan, devletimizin ve demokratik düzenimizin temellerini hedef almak isteyen terör odaklarına ve yandaşlarına asla prim vermeyeceğini, bağımsızlığına, devletine, bayrağına ve demokrasiye sahip çıkacağını dosta, düşmana güçlü bir şekilde göstermiştir.

Değerli misafirler,

Geçtiğimiz dört yıl içerisinde devletimizin temel önceliklerinden birini yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadele oluşturmuştur. Yurt içinde, öncelikle 15 Temmuz sorumlularının adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış, ayrıca, FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmıştır. Ayrıca, FETÖ’nün devlet kurumları dışında kalıp eğitimden medyaya ve finans sektörüne uzanan ve ekonominin tüm alanlarına yayılan paravan oluşumları da ortadan kaldırılmıştır.

Türkiye’de yurtiçinde sürdürülen mücadele kapsamında sıkışan terör örgütü, haliyle yurtdışı faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamıştır.

Eğitim hareketi, dinler arası hoşgörü, mültecilere destek veya yardım kuruluşu vb. kisveler ve faaliyetler altında masumane gözükmeye çalışan örgüt, yurtdışında etkin olmaya ve sempati toplamaya yoğunlaşmıştır.

Bu hususun kendileri için de yarattığı veya ileride yaratabileceği tehditler bakımından yabancı muhataplarımızı bilgilendiriyor ve kendilerine dostane uyarılarımızı yapıyoruz.

Tabii şu bir gerçekki özellikle pekçok Batılı ülke, bu sinsi örgütün gerçek yüzünü görmekte maalesef çok gecikti, bir bölümü ise bununla yüzleşmeyi hesapları gereği bugüne kadar gerekli veya uygun görmedi.

FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler bakımından da güvenlik riski oluşturduğu gerçeğini, esenliğini istediğimiz tüm ülkelerin, ileride kendileri de bu beladan zarar görmeden tüm çıplaklığıyla anlamalarını diliyoruz. Devletimiz bu tehdidin anlaşılmasına yardımcı olmaya her düzeyde çalışıyor, yabancı muhatapları da bu hususta ikaz ediyor.

Neticede, isteğimiz husus, sözde değil özde gösterilen empati ve dayanışmadır. Türkiye'ye karşı yapılacak olumlu, yapıcı, dürüst siyaset esasen ortak menfaate hizmet edecektir.
Biz, bunun böyle bilinmesini isteriz, bunu da muhataplarımıza söylemeye devam ederiz. Bununla birlikte, şartlar ne olursa olsun, ülkemiz kendi iç ve dış güvenliğiyle ilgili tedbirleri almaktadır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çok şükür bunu yapacak imkan ve kabiliyetlerimiz de gün geçtikçe artmaktadır.

Değerli Konuklar,

Diğer yandan, yeni nesil bir terör örgütü olarak nitelendirilebilecek FETÖ’nün siyasi ve ekonomik emelleri bulunan bir örgütsel yapı olduğu uluslararası planda esasen yavaş da olsa anlaşılmaya başlanmıştır.

Üçüncü ülkelerde FETÖ’ye karşı oluşan farkındalık, bazı ülkeler tarafından bu unsurların faaliyetlerinin yakından izlenmesi ve soruşturulması sonucunu doğurmuştur. Çeşitli ülkelerde FETÖ iltisaklı oluşumların giriştikleri gayri kanuni işlemler ortaya çıkartılmıştır. Bu kapsamda, 20’den fazla ülkeden 120’den fazla FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi de sağlanmıştır.

Bugün 20 dakikalık bir video gösterimiyle anma programımızı tamamlayacağız. Güncellediğimiz ve yeni kareler eklediğimiz “Güçlü Milli İrade” temalı fotoğraf sergisini de bugün ziyaretçilerimize açıyoruz. Sergi, bir süre tüm ziyaretçilerimize binamızda açık olacak.

Ayrıca, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle dayanışma duygu ve düşüncelerinin ifade edilebileceği vatandaşlarımız ve ziyaretçilerimiz için bir anı defterini de Başkonsolosluğumuzda bir süre açık tutacağız. Bu programın ardından sizler de şahsınız ve/veya temsil ettiğiniz STK’lar adına bu anı defterine not düşmek isterseniz bundan memnuniyet duyarız.

Sözlerime son verirken, cennet ülkemizi, büyük Türk milletine bağımsız vatan kılan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ülkenin onurlu geleceği ve vatan savunması için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve bugün burada andığımız 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Şehitlerimizi anarken, FETÖ mensuplarının Gölbaşındaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan saldırısında polis olan ikiz evladını kaybeden, “evlatsız yaşıyorum ama vatansız yaşayamam“ diyen polis babasının ve benzer durumdaki nice ailenin ve elbette gazilerimizin haklarını ödeyemeyiz. Kendilerine de şükran duygularımızı hepimiz adına yineliyorum.

Sizleri saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 AFC Resmi Tatili - (3 Kutsal Kral)
2.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
5.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 AFC Resmi Tatili - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 AFC Resmi Tatili - Küçük Paskalya
3.6.2021 AFC Resmi Tatili - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 AFC Resmi Tatili - Azizler Yortusu