Reutlingen ve çevresi Türk dernekleriyle iftar buluşması

M. Erkan ÖNER 09.05.2019

Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Kıymetli Vatandaşlarımız,

Reutlingen ve Çevresi Türk Dernekleri Çatı Birliği’nin iftar davetinde sizlerle buluşmaktan memnuniyet duyuyorum. Davetten ötürü Derya Bey’e, tüm çalışma arkadaşlarına ve burada hazır bulunan hepinize teşekkür ediyorum.

Ramazanda kurulan iftar sofraları, insanların buluşmasına, hoş sohbetlerin yapılmasına ve insanların birbirlerini tanıma ve daha iyi anlamalarına vesile olmaktadır.

Bu akşam bu iftar sofrasında, toplumumuzun çeşitliliğini yansıtır şekilde, derneklerimizin temsilcileriyle bir arada bulunuyoruz.

Aramızda işveren konumunda insanlar var, cami dernekleri temsilcileri var, okul aile birlikleri temsilcileri var, spor kulübü yöneticisi var, farklı meslek dallarından uzmanlar var.

Almanya’daki Türk toplumu bir çeşitliliği yansıtmaktadır. Görev bölgemizde de farklı iş kollarından olduğu gibi, farklı mezhepten, farklı etnik kökenden, farklı siyasi görüşten gelen, sayıları 300 binin üzerinde insanımız var. Farklı amaçlarla kurulmuş, farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda derneğimiz bulunuyor.

Biz bu çeşitliliği bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu çeşitlilikten birlik yaratmanın önem taşıdığına inanıyoruz.

Farklılıklara odaklanıp, ortak paydaları gözden kaçırmamamız önem taşımaktadır. Bir araya geldiğimiz, bir olabildiğimiz ölçüde güçlü oluruz. Benim güçlü bir Türk varlığının bulunduğu Reutlingen ve çevresindeki toplumumuzdan özellikle ricam, toplumsal hayatta saygı unsurunu hiçbir zaman ihmal etmemenizdir. Gönül kırmanın değil, gönül almanın ve gönül yapmanın, esas olduğunu hiçbir zaman unutmamanızdır.

Toplumumuzun her kesimini aynı ölçüde önemsiyor ve değer veriyoruz. İnsanlarımızın, derneklerimizin her biri aynı değerdedir. Hiçbirini diğerine üstün tutmam sözkonusu değildir. Hepinize “eşit yakınlık” anlayışına sahibim.

Sizleri yaşamın her alanına aktif ve eşit katılımınızı görmeyi arzu ediyoruz. Yaşadığınız şehirleri ilgilendiren konularla daha fazla ilgilenmenizi, edilgen değil süreçlere katkı verici şekilde davranmanızı, bu çerçevede siyasi katılımın da çok önemli bir alan olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu ay içerisinde 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere bu duyarlılıkla yaklaşılmasını temenni ediyor, adaylara şimdiden başarılar diliyorum.

Değinmek istediğim bir diğer husus Almanya’da yerleşik çocuklarımızın genel eğitim başarılarının ve Türkçe öğrenimlerinin desteklenmesidir. İyi bir diploma veya meslek öğreniminin gençlerin meslek başarıları ve kariyerleri için anahtar konumda oldukları bir gerçektir. Çocuklarımızın Alman okul sistemi içerisinde başarılı olmaları için üzerlerine titrememiz, konuya veliler olarak daha fazla ilgi göstermemiz önemlidir.

Bunun yanısıra, kültürümüzü öğretme ve aktarma sürecinde Türkçemiz etkin bir rol oynamaktadır. Esasen, daha iyi seviyede kavranan anadil, öğrencinin içinde yaşadığı kültürü de daha rahat şekilde tanımasını, zira özgüvenini geliştirmesini ve böylelikle yaşadığı yere uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır. İçinde yaşadığımız topluma eşit ve aktif katılım sağlanması, aynı şekilde onurlu bir yaşam için dilimizin ve kültürümüzün de çocuklarımıza aktarılması toplumumuzun öncelikleri arasında olmalıdır.

Baden-Württemberg makamlarının izni ve işbirliği dahilinde görev bölgemizde ülkemizden atanan Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri hizmet vermektedir. Baden-Württemberg Eyalet Okullarında, Anadil Dersi‘nin açılabilmesi, daha önceden katılmayan öğrencilerin bu imkandan yararlanabilmesi için velinin yazılı onayı gerekmektedir.

Tarafsız, şeffaf ve Eyalet Eğitim Bakanlığı’nın da uygun gördüğü müfredata göre Türkçe öğretmenlerimiz tarafından verilen Anadili Dersi’ne çocuklarınızı gönderme imkanınız bulunmaktadır.


Sözlerime son verirken Ramazan ayında daha yoğun yaşadığımız, paylaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularını bütün bir yıla yayabilmemizi; sağlıklı, huzurlu bir şekilde, birlik beraberlik içinde bayrama erişebilmeyi Allah’tan temenni ediyorum.

Hepinizi gönülden selamlıyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 AFC Resmi Tatili - (3 Kutsal Kral)
2.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
5.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 AFC Resmi Tatili - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 AFC Resmi Tatili - Küçük Paskalya
3.6.2021 AFC Resmi Tatili - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 AFC Resmi Tatili - Azizler Yortusu