Cumhuriyet Resepsiyonunda yaptığı konuşma

M. Türker ARI 29.10.2010
Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 87. yıldönümünü idrak etmenin sevinç ve gururunu paylaşmak üzere aramızda bulunan herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Tarih sahnesinde her daim güçlü devletler ile var olan milletimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Türkiye, Büyük Önder Atatürk’ün ilkeleri ve inkilapları temelinde Cumhuriyet’in kurulmasından bu yana 87 yıldır barış ve istikrar içinde yaşamış, başka uluslar için de bir gelişme modeli ve esin kaynağı oluşturmuştur.

Tarihin en köklü uluslarından biri olarak, her yıl büyük gurur ve coşkuyla kutlamakta olduğumuz Cumhuriyetimizi, yetişmekte olan yeni nesillerle birlikte, daha nice seneler medeni değer, kurum ve ilkeler doğrultusunda Atatürk’ün açtığı yolda geliştireceğimiz kuşkusuzdur.

Geride bıraktığımız 87 yılda ülkemiz her alanda önemli ilerlemeler kaydetmiş, milletimizin azmi, kararlılığı ve çalışkanlığı sayesinde çeşitli zorlukları ve yoklukları aşmıştır.

Bugün ülkemiz, sahip olduğu yaklaşık 250 milyar Dolarlık dış ticaret hacmi, işleyen piyasa ekonomisi, takriben 75 milyonluk nüfusu, gelişen üretimi, sanayisi ve altyapısıyla dünyanın en büyük 16. ekonomisi haline gelmiştir. Yaş ortalamasının sadece 28 olduğu genç ve dinamik ülkemiz her alanda geleceğe umutla bakmaktadır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve G-20 gibi küresel platformlarda, ayrıca NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, İslam Konferansı Örgütü gibi uluslararası veya bölgesel kuruluşlarda etkin bir konumda bulunan Türkiye, gücünü ve ağırlığını dünyanın her bölgesinde hissettirmektedir.

Geldiğimiz noktaya ulaşılmasında şüphesiz özverili insanımızın el ele vermesi, vefakarca çalışması etkili olmuştur. Türkiye, bugün uluslararası alanda görüşleri ve tavsiyeleri sorulan, dostluğu aranan bir ülkedir.

Milletlerin tarih sahnesindeki başarıları ortak hedefler etrafında birlik ve beraberlik içerisinde ne ölçüde kenetlenebildikleriyle doğru orantılıdır. Bizler, asırlarca barış içerisinde birlikte yaşamış, ortak acı ve sevinçleri paylaşmış bir milletiz.

Bizler geçmişimizi, tarihimizi iyi öğrenip daha güzel bir geleceği tesis etmek amacındayız. Esasen göstermekte olduğumuz bu hassasiyet hepimizin çocuklarımıza ve bizden sonraki nesillere karşı da ortak bir ödevidir.

Değerli konuklarımız,

Cumhuriyetimizin 87. yılına ulaşmamızda, yurtdışında yaşayan Türk insanı dahil toplumumuzun her kesimi pay sahibidir.

Ülkemizin ekonomik açıdan büyümesinde, kültür mirasını ve zenginliğini Avrupa’da da sürdürmesinde, tarihi, siyasi ve kültürel açılardan derin bağlarımızın olduğu Almanya ile dostluğumuzun pekişmesinde yurtdışında yaşayan siz değerli Türk insanının katkısı şüphesiz büyüktür. Buradaki toplumumuzu iki ülke arasındaki mevcut bağların güçlenmesi bakımından birer dostluk elçisi olarak gördüğümü de vurgulamak isterim.

Esasen Baden-Württemberg Eyaleti ve genel olarak Almanya’yla çok yönlü ve sıkı bağlarımız bulunmaktadır. Burada yaşayan ve toplumun siyasi, kültürel, sosyal ve ekonomik hayatına başarılı bir şekilde uyum sağlamış Türk insanının yanı sıra, Türkiye’de de sayıları artan ve ülkemizde kalıcı olarak yerleşmeye başlayan Alman insanının her şeyden önce aramızdaki insani bağları, komşuluk ve akrabalık ilişkilerini geliştirdiğini ve bizleri birbirimize daha sıkı bağlamakta olduğunu düşünmekteyim.

Saygıdeğer konuklar,

Bugün bizim için son derece özel ve mutlu bir gün. Bu sevinçli günümüzü bizlerle paylaşan tüm Alman dostlarımıza ve diğer ülkelerden konuklarımıza da ayrıca ve özellikle teşek

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 AFC Resmi Tatili - (3 Kutsal Kral)
2.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
5.4.2021 AFC Resmi Tatili - Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 AFC Resmi Tatili - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 AFC Resmi Tatili - Küçük Paskalya
3.6.2021 AFC Resmi Tatili - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 AFC Resmi Tatili - Azizler Yortusu